Czy warto regenerować amortyzatory samochodowe?

Rola amortyzatorów sprowadza się przede wszystkim do maksymalnego wytłumienia tendencji karoserii samochodu do rozkołysu. Do rozkołysu mogłoby dojść podczas jazdy nawet po niewielkich nierównościach. Ponadto amortyzator zapobiega podskokom kół na wybojach i tym samym odrywaniu się ich od podłoża.

Każdy element eksploatacyjny, w tym amortyzatory, wymaga z czasem wymiany. W przypadku amortyzatorów jest to przedwczesne uszkodzenie lub przebieg od 90 do 140 tys. kilometrów, kiedy amortyzator ulega naturalnemu zużyciu. Po tym czasie należy je wymienić na nowe. Zdarza się jednak, że kierowca decyduje się na regenerację amortyzatorów. Czy słusznie? Czy regeneracja ma sens i się opłaca?

Od kiedy regeneruje się amortyzatory samochodowe?

Zacznijmy od tego, że zabieg regeneracji amortyzatorów samochodowych przeprowadza się od ponad trzech dekad. Różnica sprowadza się jednak do tego, że dawniej regeneracji poddawano wszystkie uszkodzone amortyzatory. Teraz z kolei, amortyzatory można kupić za niewielkie pieniądze, przez co często regeneracja po prostu się nie opłaca.

Regeneracja miała dawniej duży sens. 30 lat temu rynek motoryzacyjny nie był tak rozbudowany a kierowcy nie mogli sobie pozwolić na niemal natychmiastowy zakup fabrycznie nowych części zamiennych. Wymusiło to więc na nich szukanie innych opcji i dlatego też, podejmowano się regeneracji amorków. Czy w dzisiejszych czasach nadal ma to sens?

Czy obecnie nadal regeneruje się amortyzatory?

Pomimo obfitej oferty rynku części zamiennych i wielu sklepów motoryzacyjnych nadal znajdziemy warsztaty, które na szyldzie umieściły pośród wykonywanych prac właśnie regenerowanie amortyzatorów samochodowych. Zabieg ten jest więc nadal praktykowany i co ciekawe, w niektórych przypadkach może się okazać opłacalny.

Kiedy opłaca się regenerować amortyzatory?

Regeneracja ma sens przede wszystkim jeżeli auto posiada bardzo skomplikowany układ zawieszenia i poszczególne elementy albo ciężko nabyć albo po prostu trzeba wyłożyć na nie bajońskie sumy. Miejmy na uwadze, że koszt amortyzatora w przypadku bardzo rzadkich samochodów może wynosić nawet do 4 tys. złotych. Wówczas regeneracja amortyzatorów jest wręcz logiczna i może naprawdę się opłacić.

Na koniec uwaga. Nie zapominajmy, że jeżeli zdecydujemy się na regenerowanie amortyzatorów, wybierzmy dobry, polecany zakład, który wie, co robi. Istnieje coraz mniej takich placówek, więc niekiedy regeneracja może okazać się dużym wyzwaniem. Nie powierzajmy aut niesprawdzonym warsztatom. Regeneracja powinna zostać wykonana przez sprawdzony warsztat, który ma doświadczenie w tego typu usługach.