Na czym polega rola oleju silnikowego w samochodzie?

Niemal każdy kierowca stwierdzi, że rola oleju silnikowego sprowadza się do smarowania i tym samym ochrony silnika oraz ruchomych podzespołów silnika przed zatarciem. Olej silnikowy spełnia jednak znacznie więcej funkcji, dzięki którym cały układ napędowy działa sprawnie a żywotność poszczególnych elementów się wydłuża.

Zacznijmy od tego, że każdy silnik spalinowy musi posiadać olej. Jego prawidłowy poziom jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej oraz jej poszczególnych elementów i tym samym całego samochodu. Niestety nierzadko kierowcy bagatelizują kwestię oleju. Czy słusznie?

Jakie zadania spełnia w aucie olej silnikowy?

Podstawowa rola to smarowanie poszczególnych, ruchomych elementów silnika, co pozwala chronić je przed zatarciem. Prócz tego olej silnikowy odprowadza ciepło, które wydziela się przy układzie korbowym i głowicy a także spełnia kilka innych, równie istotnych funkcji. Według specjalistów, olej silnikowy powinien spełniać pięć podstawowych zadań – smarowanie, mycie, chłodzenie, przeciwdziałanie korozji i uszczelnianie.

Uwaga: Nie zapominajmy, że olej silnikowy to typowy płyn eksploatacyjny, który z czasem traci powyższe cechy. Dlatego bardzo istotnym jest, by regularnie wymieniać olej silnikowy, najlepiej wedle zaleceń producenta samochodu.

W jaki sposób olej wydłuża żywot silnika?

Zacznijmy od tego, że silnik to najważniejszy podzespół samochodu. By wydłużyć jego żywotność należy zapewnić jednostce jak najlepsze warunki pracy. Takie też gwarantuje regularna wymiana oleju silnikowego. Im lepsze smarowanie tym mniejsze tarcie pomiędzy ruchomymi elementami silnika, a tym samym dłuższa żywotność silnika.

Ile powinien wynosić prawidłowy poziom oleju silnikowego?

Najpierw warto sobie uświadomić, jak istotna jest regularna kontrola poziomu oleju silnikowego. To podstawowe zadanie każdego kierowcy, który chce prawidłowo eksploatować swój samochód. Wszelkie informacje odnośnie interwałów wymian oleju jak i jego prawidłowego poziomu w silniku znajdziemy na karcie pojazdu. Warto się z tym dokumentem zapoznać.

Pamiętajmy także, że poziom oleju nie powinien być ani za duży ani za mały. By sprawdzić poziom oleju wystarczy zanurzyć bagnet. Podziałka wskaże czy poziom oleju jest prawidłowy – wskaźnik powinien pokazywać między minimum a max.  Ewentualne ubytki należy jak najszybciej uzupełnić tym samym olejem.

Co jest kluczem do sprawnego silnika?

By cieszyć się ze sprawnego silnika należy wyrobić sobie nawyk regularnej kontroli oleju silnikowego oraz trzymać się interwałów wymian oleju zalecanych przez producenta. To nic trudnego a pozwala w istotnym stopniu przyczynić się do poprawy stanu silnika i wydłużenia jego żywotności. Silnik to w końcu serce samochodu, dlatego warto skupić się na jego jak najlepszym stanie.