W przypadku Suzuki Swift wybór odpowiednich opon nie jest wcale tak łatwą sprawą, jak można by sądzić w pierwszej chwili. Dostępne są wprawdzie specjalne zestawienia ułatwiające dobór opon do tego modelu Suzuki w zależności od zastosowanego w nim silnika, jednak tak naprawdę to nie pojemność jednostki napędowej ani rozmiar felgi decyduje o tym, jakiego rodzaju ogumienie powinniśmy wybrać. Co w takim razie należy przede wszystkim wziąć pod uwagę?

Dobór opon do typu silnika

Każdy właściciel Suzuki Swift prędzej czy później stanie przed wyborem, czy zdecydować się na tradycyjne dwa komplety opon – letnie i zimowe – czy też może raczej postawić na opony całoroczne. Wybór jest tu bardzo trudny, ponieważ bardzo wiele czynników może zaważyć na jego trafności. Jakie to czynniki?

Tak się akurat składa, że w przypadku wyboru poszczególnych części do Suzuki nie ma problemów z określeniem, które z nich najlepiej spełnią swoje zadanie. Wiadomo, że najwyżej notowane są oryginalne części zamienne pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów ewentualnie ich tańsze zamienniki klasy premium. Części należy dobierać przede wszystkim zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do samochodu lub po konsultacji ze specjalistami z autoryzowanych warsztatów. W przypadku opon nic nie jest już takie proste. Możemy wprawdzie śmiało kierować się wskazaniami rozmiaru i indeksu prędkości dla określonych wersji silnikowych Suzuki Swift – 1.2 (69 kW), 1.3 DDiS (55 kW), 1.6 Sport (100 kW), 1.3 (68 kW), 1.5 (75 kW) lub 1.6 SPORT (92 kW) – jednak są to już decyzje dotyczące szczegółów. Przede wszystkim musimy zdecydować, czy bardziej opłacalne będzie dla nas jeżdżenie na dwóch kompletach opon sezonowych, czy na jednym komplecie opon całorocznych.

Opony sezonowe czy całoroczne?

I tu odpowiedź zależy głównie od tego ile, jak i gdzie jeździmy. Nie ma wątpliwości co do tego, że osoby jeżdżące dużo i często finansowo znacznie lepiej wyjdą na zakupie dwóch kompletów opon sezonowych niż na kupnie opon całorocznych. Dlaczego? Ponieważ te dwa komplety wystarczą im na dłużej, a przy tym nie istnieje obawa, że ich opony zdążą się zestarzeć zanim się zużyją.

Niektórzy producenci opon zwracają również uwagę na to, że jeśli często wyruszamy w dłuższe trasy poza miastem, powinniśmy zainwestować w opony sezonowe, ponieważ te lepiej sprawdzają się w konkretnych warunkach atmosferycznych. Dotyczyć to ma przede wszystkim opon zimowych. Z tym nie zgadza się jednak wielu ekspertów, podkreślając, że opony całoroczne z zasady spełniają wszystkie wymagania opon zimowych, więc można ich używać bezpiecznie przy niskich temperaturach lub na zaśnieżonej nawierzchni. Latem wprawdzie nasze auto na takich oponach prowadzić się będzie nieco inaczej, jednak wszystko to jest kwestią przyzwyczajenia.