Współpraca Suzuki oraz Toyoty ma koncentrować się nad obszarem technologii przyjaznych dla środowiska, bezpieczeństwa oraz informatyki.

Suzuki-Swift-RR-frontJapońskie koncerny motoryzacyjne wydały oficjalny komunikat, w którym potwierdziły nawiązanie współpracy. Początkowo, ma ona koncentrować się na wyżej określonych aspektach, jednak niewykluczone jest, iż w przypadku dobrych efektów współpracy, zostanie ona poszerzona o kolejne elementy.

Głównym kluczem współpracy jest obszar szybko zmieniającego się przemysłu. Sam szef Toyoty w jednym z wywiadów przyznał, że przetrwanie we współczesnej gospodarce zależy w dużym stopniu od elementu współpracy, a wielu firmom niestety nie wystarcza samodzielna praca nad rozwiązaniami technologicznymi. Nie oznacza to jednak, iż współpraca obu japońskich koncernów będzie kompleksowa. Zgodnie z zapowiedziami, obie firmy nadal będą rywalizować w pozostałych aspektach, które nie zostały objęte w umowie dotyczącej współpracy.

Współpraca Suzuki oraz Toyoty według wypowiedzi szefostwa obu koncernów była wyłącznie kwestią czasu. Członek rady nadzorczej pierwszego z wymienionych koncernów – Osamu Suzuki przyznał, iż już w przeszłości jego firma była chętna do nawiązania współpracy. Suzuki dodał także, że sam fakt, iż Toyota jest liderem w przemyśle motoryzacyjnym oraz najaktywniejszą firmą w zakresie wiarygodności oraz nowoczesnych technologii sprawia, że jest to najlepszy możliwy partner do zawiązania potencjalnej współpracy.

Nie wykluczone jest, iż Suzuki będzie wzorowało się i wykorzystywało poszczególne elementy oraz patenty Toyoty w zakresie samochodów hybrydowych oraz elektrycznych, gdyż dotychczasowa oferta japońskiego koncernu nie zawiera żadnego ze wspomnianych pojazdów.